| Processor | Intel Core i7-12700H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512GB Performance PCIe Gen 3 NVMe SSD | |
| Battery | 6-Cell 94Whr Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Eluktronics MECH 15 |
|---|---|
| Model | MECH 15 |
| Price | Tk 208,380 |
| Brand | Eluktronics |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) |
|---|
| Display Type | QHD Narrow Bezel IPS-Type 240Hz Anti-Glare Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 1440 x 2560 Pixels |
| Webcam | Upright Full HD IR Webcam with Windows Hello Support and dual digital microphones |
|---|
| Body Dimensions | 14.16 x 10.03 x 0.94 |
|---|---|
| Body Weight | 4.68 lbs |
| Body Build | Magnesium Alloy |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-12700H 14-core, 20-threads 2.30GHz, Max Boost up to 4.70GHz 24MB Intel Smart Cache |
| Generation | 12th Gen |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB Performance PCIe Gen 3 NVMe SSD |
| Graphics Memory | 6GB GDDR6 |
| Battery Type | 6-Cell 94Whr Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Polymer Battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Sound Blaster Cinema 6 |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| USB | 1 Thunderbolt 4 Port (Note: DisplayPort Connectivity via iGPU), 1 HDMI x 2.1, 1 USB 3.1 (Gen 2), 2 USB 3.1 (Gen 1), SD Card Reader, 2,500GB Ethernet RJ-45, Audio out & Mic In, Kensington Lock slot |
| Made By | United States |
|---|---|
| Other Features | Premium full size NKRO (N-Key Rollover) mechanical per-key RGB backlit gaming keyboard with anti-ghosting and 2.0mm travel Customizable RGB Light Bar |
Good value and Laptop
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-13600H with vPro Processor
RAM: 16GB, 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell, 64 WHr standard lifecycle Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 53.5Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA, IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 52.5Whr Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell Li-Polymer 52.5 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.0 Inch PixelSense Flow Display
Processor: Intel Evo Core i7-1255U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-ion (WH) 47.7Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch HD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion (Li-Ion) 90Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →